نشانی: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شریعتی نرسیده به خیابان حقوقی بن بست فولادوند پلاک 8

تاریخچه موزه خوشنویسی ایران

سازمان زیباسازی شهر تهران در راستای توسعۀ فضاهای فرهنگی در تابستان 1394طرح تأسیس موزه خوشنویسی ایران را در دستور کار خود قرار داد و از همان زمان با بهره¬گیری از نظر کارشناسان خبره به تهیّۀ صدها اثر ارزنده و فاخر خوشنویسی اقدام نمود و در نهایت با اختصاص عمارت فولادوند به این امر و بازسازی و تغییر کاربری آن، موزه خوشنویسی ایران تأسیس شد.
عمارت فولادوند بنایی فاخر با مساحت ششصد متر مربّع است، متعلّق به غلامرضا فولادوند (1281- 1369ش) نماینده شاهرود در ادوار پانزدهم و شانزدهم مجلس شورای ملّی ایران بود و در همان ایّام ساخته شد (1326- 1330ش). ساختمان فولادوند به صورت کوشک در میان باغی مشجّر قرار داشت و از مشخّصه های معماری آن استفاده از نمای آجری، در و پنجره¬ و تابش¬بندهای چوبی، ستون¬های استوانه¬ای بدون تزئینات داخلی است. متأسّفانه معمار این بنا شناخته نشد.
این عمارت مدّت ها پس از انقلاب اسلامی ایران (1357ش) هم محل سکونت خانوادۀ فولادوند بود و پس از آن متروکه شد و گاه از ساختمان و محوّطۀ بیرونی آن برای ساخت فیلم های سینمایی و مجموعه های تلویزیونی استفاده می شد؛ تا اینکه سازمان زیباسازی شهر تهران در سال 1395 این عمارت را با هدف حفظ و حراست از بناهای قدیمی دارای هویّت معماری خریداری کرد و پس از بررسی¬های لازم به موزه خوشنویسی ایران اختصاص داد. پس از آن مراحل بازسازی ساختمان قدیمی، افزودن فضاهای جدید و طرّاحی داخلی انجام شد و بناهای افزوده به این مجموعه با نمای تماماً شیشه¬ای از بخش قدیمی ساختمان جدا شده است.
مجموعه موزه خوشنویسی ایران شامل چند تالار برای نمایش آثار در دوطبقه، بخش اداری، مخزن آثار، تالار نشست¬ها، کتابخانه، آسانسور، نگهبانی، کافه و ... است. در معماری داخلی موزه از قاب¬های یک¬شکل و مبلمان زیبا و مدرن استفاده شده است.
ساختمان موزه پس از ماه¬ها کار مداوم آماده بهره¬برداری شد و با افزوده شدن گنجینه¬ای نفیس از آثار خوشنویسان قدیم، موزه خوشنویسی ایران در 28 مرداد ماه 1396 افتتاح گردید و آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان است.

خواندن 1947 دفعه

طراحی، پیاده سازی و اجرا : نیک سافت