نشانی: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شریعتی نرسیده به خیابان حقوقی بن بست فولادوند پلاک 8
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 553

درباره موزه خوشنویسی ایران

موزه خوشنویسی ایران که در مردادماه سال 1396 افتتاح شده است، محل نگهداری صدها اثر خوشنویسی نفیس و ارزشمند است که بخشی از آن در چند تالار (در دوطبقه) به نمایش گذاشته شده و آماده بازدید استادان و هنرجویان خوشنویسی و دیگر رشته¬های هنری و تمامی علاقه¬مندان است.
آثار به نمایش درآمده در این موزه حدود 200 اثر شامل قطعات خوشنویسی، نسخ خطّی، مرقّع، طومار، قلمدان، قلمتراش و دیگر ادوات خوشنویسی و نیز مهر و انگشتری و ظروف منقّش است که به خطوط کوفی، نسخ، ثلث، ریحان، رقاع، تعلیق، نستعلیق و شکسته نستعلیق نوشته شده¬اند. این آثار متعلّق به قرن سوم و چهارم تا دوره قاجار و اوایل پهلوی است و شامل آثاری از استادان نامدار، گمنام و ناشناختۀ خوشنویسی است. هم اکنون آثار خوشنویسان بزرگی چون خواجه اختیار منشی، علی¬رضا عبّاسی، میرزا احمد نیریزی، میرزا غلامرضا اصفهانی، میر حسین خوشنویس¬باشی، شکرالله نامه¬نگار، محمّدرضا کلهر، محمّدحسین عمادالکتّاب و ... در معرض بازدید علاقه¬مندان است. آثار موجود در مخزن موزه نیز به تدریج به نمایش گذاشته خواهد شد.
این موزه همچنین شامل تالار نشست¬ها با گنجایش چهل نفر، فضای باز برای همایش¬ها، کتابخانه تخصّصی خوشنویسی و کافه است و محل مناسبی برای برگزاری نشست¬های علمی¬، رونمایی کتاب، نمایشگاه ادواری گروهی و اختصاصی و دیدارهای متخصّصان و صاحب¬نظران است. بازدیدهای گروهی دانش¬آموزان، دانشجویان و ... نیز با هماهنگی قبلی امکان¬پذیر است.

خواندن 4718 دفعه

طراحی، پیاده سازی و اجرا : نیک سافت