نشانی: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شریعتی نرسیده به خیابان حقوقی بن بست فولادوند پلاک 8
دوشنبه, 22 ارديبهشت 1399 07:18

استاد یدالله کابلی

استاد یدالله کابلی در سال ۱۳۲۹ در خوانسار اصفهان دیده به جهان گشود و یک سال بعد با خانواده به تهران نقل مکان کرد. استاد وی در خط نستعلیق استاد سیّد حسن میرخانی بود ولی خوشنویسی خط شکسته را با مشق نظری آثار استادان سلف فراگرفت و به استادی رسید. وی فعّالیت خوشنویسی را از 19 سالگی سال 1348 آغاز کرد و از نخستین مدرّسان انجمن خوشنویسان ایران بود. نامبرده در سال ۱۳۶۸ گواهی­نامه استادی خط شکسته را از انجمن خوشنویسان ایران دریافت کرد و از سال ۱۳۵۷ عضو شورای عالی ارزشیابی هنری مرحله استادی انجمن خوشنویسان ایران و شورای‌ عالی ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی کشور است.

   استاد کابلی نقس بسزایی در ارتقای جایگاه خوشنویسی در دوره معاصر و تعلیم و ترویج خطّ شکسته داشته است. این استاد پیشکسوت معاصر با انتشار کتاب­های متعدّد آموزشی و هنری با عناوین «شکسته‌نویسی و شکسته خوانی» (1358)، «سماع قلم»، «کلک شیدایی» (1366)، «شکسته پیوسته» (1366)، «دوبیتی‌های باباطاهر» (1368)، «محراب خیال» (1365)، «باغ نظر»، «نقش شوق» (1370)، «منحنی عشق» (1371)، «دولت قرآن» (1373)، «آیینه ادراک»، «دیوان حافظ» و «سماع در سماع» (1395) موجبات آشنایی بیشتر مردم با هنر خوشنویسی و بخصوص شکسته­نویسی و نیز ارتقای کیفیت آموزشی این هنر را فراهم آورد. وی همچنین با برگزاری نمایشگاه­های متعدّد در کشورهای مختلف نظیر انگلستان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پاکستان، امارات متحده عربی، ترکمنستان، کویت، آمریکا و کانادا در معرّفی هنر ایران به جهانیان نقش مؤثّر و ارزشمندی را ایفا نمود.

   این استاد برجسته و نامدار خوشنویسی با نوآوری و تغییراتی که در شیوه قدما ایجاد کرد، سبک ویژه­ای را در عرضه هنری آثار شکسته پدید آورد که مورد اقبال عمومی واقع شد. استاد یدالله کابلی در سال ۱۳۸۵ به عنوان چهره ماندگار خوشنویسی ایران برگزیده شد و کمیسیون ملّی یونسکو در سال 1398 مراسم بزرگداشت باشکوهی را برای این استاد بلندآوازه برپا نمود.

عکاسی پرتره : استاد مهرداد اسکویی

خواندن 163 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 27 ارديبهشت 1399 05:44

طراحی، پیاده سازی و اجرا : نیک سافت