نشانی: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شریعتی نرسیده به خیابان حقوقی بن بست فولادوند پلاک 8
شنبه, 26 بهمن 1398 09:57

استاد اویس وفسی

استاد اویس وفسی متخلّص به «وفسی» فرزند ابوالقاسم در 20 بهمن سال 1310ش (3 شوّال 1350ق) در فم شش ­ناو از توابع تفرش در خانۀ جدّ مادری ­اش استاد علی منظوری تفرشی از خوشنویسان نامدار دیده به جهان گشود. پدرش ابوالقاسم وفسی اصالتاً اهل وفس و استاد معرّق چوب بود و پدرش از وفس به تفرش مهاجرت کرده بود و خود او در این شهر با دختری از خاندان منظوری وصلت کرد. اویس وفسی دوساله بود که خانواده­اش به تهران نقل مکان کردند. تحصیلات فارسی و عربی را در دارالعلوم عربیه نزد حاج شیخ احمد نجفی آموخت و در جوانی با تشویق و تعلیم جدّ مادری به خوشنویسی روی آورد و پس از درگذشت وی در سال 1329، نزد استادان سیّد حسین و سیّد حسن میرخانی (سراج الکتّاب) از استادان نامدار عصر به تکمیل این هنر پرداخت. او در سال 1337 به استخدام اداره هنرهای زیبا درآمد و تا سال 1354 در این اداره مشغول به کار بود.

   نامبرده پس از انقلاب اسلامی سال 1357 مدّتی فرماندار نهاوند بود. استاد وفسی همزمان با خوشنویسی، به مطالعه و تحقیق در علوم و معارف دینی می پرداخت و دردر اواسط عمر به دراویش نعمت‌الهی پیوست. او شعر هم می­گوید و وفسی تخلّص دارد. استاد اویس وفسی سال هاست به زادگاهش تفرش بازگشته و گوشه انزوا گزیده است.  

او هنرمندی است که خط نستعلیق را از ریز و درشت خوش می‌نگارد و در تحریر خط شکسته نستعلیق نیز دستی دارد. از آثار او کتابت عرفان‌الحق نگارش صفی علی‌ شاه از مشایخ طریقت نعمت اللّهی است.

خواندن 397 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 26 بهمن 1398 10:50

طراحی، پیاده سازی و اجرا : نیک سافت