نشانی: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شریعتی نرسیده به خیابان حقوقی بن بست فولادوند پلاک 8
چهارشنبه, 16 بهمن 1398 10:37

استاد سعید شمس انصاری

استاد سعید شمس انصاری متخلّص به سعید در سال ۱۳۱۴ خورشیدی در تهران در خانواده‌ای اصیل، متدیّن و هنردوست دیده به جهان گشود. جدّ بزرگش در دربار سلطان حسین بایقرا سمت کاتب السّلطانی داشت و خوشنویسی در بین نیاکانش موروثی بود. پدرش در شغل سراجی (کیف و چمدان) مشغول به کار بود و خطّی خوش داشت.

   سعید شمس انصاری تحصیلات ابتدایی را در دبستان فرهنگ واقعدر بازارچه نایب­السّلطنه در خیابان ری و دوره متوسّطهرا در دبیرستان بدر واقع در کوچه نصیرالدّوله بدر بالاتر از میدان باغ پسته وامامزاده یحییسپری کرد و در کنار تحصیل، از سنّ هفت سالگی مقدّمات خوشنویسی را نزد پدر فراگرفت. وی در سال ۱۳۲۹ به کلاس­های آزاد خوشنویسی وارد شد و زیر نظر مرحوم استاد سیّد حسین میرخانی به فراگیری و تکمیل خط مشغول شد و از سال 1332 افتخار شاگردی این استاد بزرگ را یافت. او و استادان اویس وفسی و شمس انوری از نخستین شاگردان مرحوم سیّد حسین میرخانی بودند. محبّت و وداد دوطرفه ای بین شمس انصاری و استادش سیّد حسین میرخانی پدید آمد که تا زمان مرگ استاد ادامه یافت.

استاد شمس انصاری در جوانی پدر را از دست داد و از همان ایّام تحصیل در دبیرستان آتلیه‌ای به نام نگارستان گیتی در نزدیکی خیابان ری تأسیس کرد و به کار تابلو سازی مشغول شد. وی در همان سال­ها به هنر نقّاشی هم پرداخت و در هنرستان کمال ­الملک نزد استاد محمود اولیاء از شاگردان کمال الملک شاگردی کرد. وی بعد از طیّ دوره هنرستان، در آتلیۀ پارس نزد استاد محمّد بهرامی مشغول به کار شد که استادان بزرگی چون مرتضی ممیّز، آیدین آغداشلو، علی اکبر صادقی، محمّد تجویدی، بیوک احمری، امین الله رضایی، رحمت همّتی، رضا محمّدی، فرج‌الله رضایی، علی شاهمیری و حمیدی در جوانی با او همکاری می کردند. وی در آن زمان انجام امور تبلیغاتی شرکت‌های بیسکویت ویتانا، بیسکویت گرجی، داروگر، داروپخش، تولید دارو وکارتن ایران را بر عهده داشت. وی سپس در سال 1336 مستقلّاً آتلیۀ شمس را در پاساژ اقبال در خیابان شاه آباد (جمهوری فعلی) و در سال 1368 آتلیۀ گلبرگ را تأسیس کرد و برای کتاب فروشی‌ها، مؤسسات تولیدی و کارخانجات، بانک‌ها کارهای نقاشی و گرافیکی انجام می‌داد. علاوه بر این وی سال ها در صنعت مشغول به فعالیت بود.

   سعید شمس انصاری در سال ۱۳۵۲ مدرک ممتاز و در سال ۱۳۵۹ مدرک استادی انجمن خوشنویسان ایران را دریافت کرد. و بعدها به دریافت گواهینامه درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نایل آمد و عضویت شورای داوری و شورای ارزشیابی هنری انجمن خوشنویسان ایران عهده دار شد.

   وی در طول عمر هنری خود در نمایشگاه‌های فردی و گروهی بسیاری شرکت کرد و از آثار خوشنویسی او عبارتند از: دیوان حافظ، کلیات سعدی، پنج گنج نظامی، قرآن مجید. او همچنین شاعری تواناست و سابقه قصّه نویسی و نمایشنامه نویسی هم دارد. برخی آثار ادبی وی نیز عبارتند از: واژه نامه انگلیسی- فارسی مددکاری و خدمات اجتماعی (1377)، حسین خدای حماسه‌ها (شعر، 1381)لالایی‌های امروز (شعر و خط، 1378)و باغ بلور (شعر، 1355). از آثار چاپ نشده او می­توان از ولادت در کعبه تا شهادت در محراب (شعر)، مناجات‌های شبانه (شعر و خط)، لالائی‌های مهدوی (شعر)، چهارده معصوم (شعر).

   استاد شمس انصاری در سال ۱۳۳۹ ازدواج کرد و صاحب پنج فرزند پسر شد.

خواندن 831 دفعه

طراحی، پیاده سازی و اجرا : نیک سافت