نشانی: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شریعتی نرسیده به خیابان حقوقی بن بست فولادوند پلاک 8
دوشنبه, 06 آبان 1398 08:14

استاد محمّدحسین عطّارچیان

استاد محمّدحسین عطّارچیان در 4 بهمن 1322 در خانواده ای متدیّن در تبریز دیده به جهان گشود و یک ساله بود که خانواده اش به تهران مهاجرت کردند. پدرش مرحوم زین­العابدین عطّارچیان در زمینه طبّ سنّتی فعّالیت داشت و برادرش استاد غلامعلی عطّارچیان خوشنویس بود و در دربار پهلوی کتابت متن فرامین با وی بود. استاد عطّارچیان از کودکی در خط نستعلیق تحت تعلیم برادرش قرار گرفت و پس از آن به راهنمایی وی در سال 1345 در کلاس های آزاد خوشنویسی شرکت کرد و در خط نستعلیق تحت آموزش استادان حسن زرّین خط و سیّد حسین میرخانی قرار گرفت. او در سال 1348 موفّق به دریاف گواهی نامه خوشنویسی ممتاز شد.

   او خط نسخ و ثلث را با مشق و تمرین از چند قطعه محمّدعلی تبریزی، جدّ پدری اش فراگرفت و خط شکسته تحریری را از نامه‌های محمّدباقر صفیاری ملقب به فخرالکتّاب که معلم دایی وی بود مشق کرد و تا آنجا پیش رفت که در مسابقات هنری دوران دبیرستان در سطح کشوری، رتبه اول را به دست آورد. پس از آن شکسته نویسی خود را با مشق نظری آثار درویش عبدالمجید طالقانی تعالی بخشید و در مسیر تحقیق و مشق از آثار قدما با شاهکارهای مرتضی قلی خان شاملو، میرزا شفیعا، عبدالمجید درویش، میرزا کوچک اصفهانی و سیدعلی اکبر گلستانه انس بیشتری پیدا کرد. او از همان جوانی در خوشنویسی خط شکسته نام و آوازه یافت.

او از سال 1352 به عنوان نخستین مدرّس خط شکسته در انجمن خوشنویسان ایران شروع به کار کرد و از آن تاریخ رسماً به خلق آثار هنری و آموزش خوشنویسی مشغول شد. وی در سال 1358 به عضویت شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران درآمد و در سال 1359 گواهینامه استادی خود را از این انجمن دریافت کرد.

   استادمحمّدحسین عطّارچیان از چهره های تأثیرگذار هنری ایران به شمار می آید و صاحب نظران عرصه خوشنویسی او را میراث دار سنّت شکسته نویسی استادان قدیم می دانند. وی تا کنون نمایشگاه های متعدّدی برگزار کرد و داوری غالب مسابقات و همایش ها و دیگر رویدادهای هنر خوشنویسی ملّی و بین المللی را بر عهده داشت و دارد. برخی دیگر از فعّالیت های استاد عطّارچیان عبارتند از: عضویت در شورای ارزشیابی وزارت فرهنگ در سالهای 1379 تا ۱۳۸۲، عضویت در کمیته خوشنویسی فرهنگستان هنر ۱۳۸۰،عضویت شورای ارزشیابی هنرمندان سازمان میراث فرهنگی کشور ۱۳۸۱.

به پاس خدمات ارزنده این استاد ارجمند گواهینامۀ درجه یک هنری و نشان مفاخر هنرهای تجسمی به ایشان اعطا گردید. در 22 مهر ماه 1398 مراسم با شکوه نکوداشت این استاد بزرگ در موزه خوشنویسی ایران برگزار شد.

خواندن 651 دفعه

طراحی، پیاده سازی و اجرا : نیک سافت