نشانی: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شریعتی نرسیده به خیابان حقوقی بن بست فولادوند پلاک 8
پنج شنبه, 17 مرداد 1398 09:18

استادعلی راهجیری

(عکس از مهرداد اسکویی)

علی راهجیری مشهور به «زبدة‌الکتاب» فرزند سرهنگ ابوطالب راهجیری در سال ۱۳۱۷در خانه ­ای در همسایگی مسجد ملّا علی محمّد در محله سبزه میدان رشت دیده به جهان گشود او در دبستان عنصری تحصیل کرد. همزمان به خواست پدر تحصیلات دینی و ادبی خود را نزد شیخ باقر نخعی نوری کجوری پی گرفت. اوّلین معلّم خط و مشوّق او در خوشنویسی علی عبد عاصی گیلانی آموزگار دبستان عنصری بود. او پس از مهاجرت به تهران در مکتب استادان بزرگ خوشنویسی همچون زرین‌خط، محمّد فرزیب، ابوالفضل موسوی کجوری، حسن و حسین میرخانی و علی ­اکبر کاوه پرورش یافت. او همچنین در آن ایّام با مرحومان علّامه جلال الدّین همایی اصفهانی و میرزا احمد خان بهمنیار کرمانی معاشر و مجالس بود و در علوم ادبی از ایشان بهره مند می­شد. لقب زبدةالکُتّاب را استادش علی­اکبر کاوه به او داد و به خط خود نوشت: «جناب آقای استاد علی راهجیری الحق زبدةالکتّاب عصر حاضر محسوب می شوند و به خوبی از عهدۀ کتابت بر می آیند. علی اکبر کاوه 26/5/ 65».

حاصل چندین دهه فعالیت هنری او نگارش 23 جلد کتاب به خط خوش نستعلیق و شکسته نستعلیق است. برخی آثار کتابتی او عبارتند از: مناجات پیر هرات، صد پند لقمان، کتاب مُلستان اثر میرزا ابراهیم مدایح نگار، منتخب مناجات نامه خواجه عبدالله انصاری، ترجیع بند هاتف اصفهانی، ترکیب بند عاشورایی و درّ اشک.

   اطلاعات استاد راهجیری درباره تعلیم نستعلیق و شناخت ابزار خوشنویسی به گونه‌ای است که از او با عنوان دانشنامه خوشنویسی یاد می­کنند. از آثار پژوهشی این خوشنویس نامدار کشور می­توان از تذکره خوشنویسان معاصر، تاریخ مختصر خط، سیر خوشنویسی در ایران، زندگانی و آثار عمادالکتّاب، تذکره خوشنویسان ایران (3 جلد) و خوشنویسان قاجار نام برد. مراسم نکوداشت این استاد بزرگ در 14 مرداد 1398 در موزه خوشنویسی ایران برگزار شد.

خواندن 977 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 17 مرداد 1398 09:28

طراحی، پیاده سازی و اجرا : نیک سافت