نشانی: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شریعتی نرسیده به خیابان حقوقی بن بست فولادوند پلاک 8
دوشنبه, 13 خرداد 1398 09:42

استاد کیخسرو خروش

استاد کیخسرو خروش در اردیبهشت سال 1320 در تهران در خانواده­ای ادب دوست و دانش پرور پا به جهان هستی نهاد. او پس از طی دوره مقدّماتی، دوره متوسّطه خود را در رشته ریاضی سپری کرد. از آنجا که از کودکی به دو هنر خوشنویسی و نقّاشی عشق می­ورزید، در سال 1340ش با کسب رتبه اوّل کنکور وارد دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. او در همان زمان به کلاس های آزاد خوشنویسی وابسته به وزارت فرهنگ و هنر سابق راه یافت و از محضر استاد سیّد حسین میرخانیاستفاده کرد.سپس در سال 1345ش باز هم با کسب رتبه نخست دانشگاه هنر را به پایان رساند. وی در این هنگام برای تحقیق و دیدن موزه ها و آثار بزرگان نقاشی جهان به اروپا سفر کرد و پس از بازگشت به ایران به پیشنهاد استاد سیّد حسین میرخانی در انجمن خوشنویسان ایران مشغول به تدریس شد و در سال 1353ش اولین اثر کتابت خود را با عنوان رساله خط منسوب به میرعماد به چاپ رساند.

   استاد خروش در سال۱۳۵5ش موفّق به أخذ مدرک استادی این انجمن شد. آثار کتابتی او بیش از 35 اثر ارزشمند ادبی و هنری و عرفانی همچون دیوان حافظ، فرمانامام علی (ع) به مالک اشتر، وصیت نامه امام خمینی (ره)، خسرو شیرین نظامی، چهامقاله نظامی عروضی، مثنوی پیر و جوانو .... را شمل می­شود.

استاد خروش علاوه بر اینکه از قلّه ­های خوشنویسی معاصر ایران به شمار می­آید، در هنر نقاشی هم دارای مرتبۀ عالی است و از محضر استادعلی ‌محمّد حیدریاناز برآمدگان مکتبکمال‌الملکبهره مند شد. شناخت و مهارت و قدرت او در چهره ‌سازی و ترکیب بندی بی مانند است. وی همچنین تجربیات ارزنده ای در ساخت مرکّب های سنّتی و شناخت احجار کریمه و سنگ های گرانبها و اطلاعات بسیاری در زمینه تاریخ و ادبیّات دارد. استاد کیخسرو خروش در سال 1384 به عنوان چهرۀ ماندگار خوشنویسی معرّفی شد.

خواندن 1021 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 20 ارديبهشت 1399 09:05

طراحی، پیاده سازی و اجرا : نیک سافت