نشانی: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شریعتی نرسیده به خیابان حقوقی بن بست فولادوند پلاک 8
پنج شنبه, 05 ارديبهشت 1398 09:17

استاد غلامحسین امیرخانی

استاد غلامحسین امیرخانی فرزند رستم امیرخانی (آموزگار) در سال 1318 در طالقان دیده به جهان گشود. او دو سال اول دبستان را در طالقان سپری کرد و مهاجرت خانواده به تهران، تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان مسعود سعد سلمان، پی گرفت و سپس همزمان با کار کردن، دوره دبیرستان در کلاس‌ های آزاد طی و به آموختن هنر خوشنویسی روی آورد و با تلاش بسیار در نگارش خط نستعلیق سرآمد شد. او در خط نستعلیق شاگرد استادانی چون سیّد حسن و سیّد حسین میرخانی بود و به مشق خط استادان قدیمی مانند میرعماد حسنی، کلهر، عمادالکتاب قزوینی و علی اکبر کاوه و ... می پرداخت.

   نامبرده در سال ۱۳۴۰ به عنوان خوشنویس به استخدام وزارت و فرهنگ و هنر درآمد و عمر خود را صرف آموزش خوشنویسی و خلق آثار ارزشمند کرد. وی از مؤسسان انجمن خوشنویسان ایران در سال 1344 بود و در سال 1353 درجه استادی و در سال 1358 درجه استادی ارشد را از انجمن خوشنویسان ایران دریافت کرد. او در سال های 1378 و 1388 نشان درجه یک فرهنگ و هنر را از رؤسای جمهور وقت دریافت کرد و در سال 1381 چهره ماندگار شناخته شد و در سال 1395 نشان شوالیه را از کشور فرانسه دیافت نمود. سمت های وی عبارتند از: مدیریت و ریاست شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران و ریاست شورای عالی خانه هنرمندان ایران.

   استاد امیرخانی در نستعلیق‌نویسی شیوه‌ خاص دارد و بسیاری از خوشنویسان صاحب نام معاصر از جمله کرمعلی شیرازی ،امیراحمد فلسفی علی اشرف صندوق آبادی جواد بختیاری محمد ابراهیم سهرابی و ... از شاگردان غلامحسین امیرخانی اند. غلامحسین امیرخانی ده‌ ها نمایشگاه فردی و گروهی در داخل و خارج از کشور در انگلستان، فرانسه، پاکستان و سوریه بر پا کرده‌است. آثار او عبارتند از: رسم‌الخط امیرخانی- آداب‌الخط امیرخانی- گلستان سعدی- رباعیات خیّام- دیوان خواجوی کرمانی- صحیفه هستی- فرازهایی از شاهنامه- دوازده بند محتشم کاشانی- دیوان حافظ- منتخبی از غزلیات سعدی- سرو سایه فکن دربارۀ فردوسی و شاهنامه- گزیده غزلیات خواجوی کرمانی- تضمین گلچین سعدی یکصد و ده غزل- ترجیع بند هاتف اصفهانی- پیام مهربانی به مناسبت نوروز باستانی.

مراسم باشکوه نکوداشت استاد غلامرضا امیرخانی در 29 مهر 1397 در موزه خوشنویسی ایران برگزار شد.

خواندن 1336 دفعه

طراحی، پیاده سازی و اجرا : نیک سافت