نشانی: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شریعتی نرسیده به خیابان حقوقی بن بست فولادوند پلاک 8
دوشنبه, 28 مرداد 1398 05:53

مراسم نکوداشت استاد علی راهجیری در موزه خوشنویسی ایران برگزار شد

نکوداشت استاد علی راهجیری عصر روز 14 مرداد 1398 مقارن با سالروز صدور فرمان مشروطیت در موزه خوشنویسی ایران برگزار شد. در این مراسم دکتر برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، دکتر محمّد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، سیّد مجتبی موسوی معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی، استاد عبّاس اخوین، استاد محمّدحسین عطّارچیان، استاد علی اشرف صندوق آبادی قائم مقام انجمن خوشنویسان ایران، دکتر محمّدحسین ساکت نماینده وزارت ارشاد در انجمن خوشنویسان ایران و جمع کثیری از استادان و هنرجویان خوشنویسی و علاقه مندان و ارادتمندان استاد راهجیری شرکت داشتند. در ابتدای این مراسم دکتر هومن یوسفدهی مدیر موزۀ خوشنویسی ایران سخنان زیر را ایراد نمود:

بـه نـام خـداوند لوح و قلم                 به مایسطرون برده رنگ عدم

با عرض سلام، حضور یکایک شما مهمانان محترم را گرامی می­دارم. این بار در خجسته سالروز صدور فرمان مشروطیت و در مراسم نکوداشت یکی دیگر از استاد پیشکسوت خوشنویسی افتخار میزبانی شما را داریم.

   انقلاب مشروطۀ ایران که حاصل مجاهدت­ ها و جان­فشانی ­های پدران نیک­نام و نیکخواه ماست، تنها یک تغییر سیاسی و صرفاً تابانندۀ نور آزادی و حاکمیت قانون بر ظلمت­ کدۀ کشوری استبدادزده نبود. این انقلاب شکوهمند بر همۀ ارکان و شئون زندگی ما ایرانیان از ادبیّات و هنر گرفته تا هویّت ملّی و فرهنگ جامعه اثرگذار بود. به رسمیت شناخته شدن حقوق انسانی و شهروندی و آموزش و پرورش عمومی که از جمله مهمترین دستاوردهای انقلاب مشروطه بود، ذوق و استعداد هزاران بلکه هزاران هزار مرد و زن ایرانی را شکوفا کرد و فارغ از وابستگی آنان به طبقات مختلف جامعه، به آنان فرصت عرض اندام و اظهار وجود داد. به سائقه و بارقۀ این فرصت تاریخی دهها هنرمند بزرگ پا به میدان نهادند و بالیدند و آثار ماندگاری در شعر، داستان، تئاتر، نقّاشی، خوشنویسی، سینما و سایر هنرها خلق کردند.

   یکی از هنرمندانی که در بستر این تغییر شگرف در یکی از پایگاه­ های مهم مشروطه یعنی گیلان پا به عرصۀ وجود نهاد، بزرگ­ مردی است که امروز برای نکوداشت او گرد آمده­ایم؛ زبدة الکتّاب و عمدة المحقّقین جمال قلم استاد علی راهجیری است. قدر و منزلت و پایه و مایۀ این هنرمند نامدار و پیر وارسته بر هیچیک از حاضران این مجلس بشکوه پنهان نیست. همه می­دانند که این مرد بزرگ افتخار شاگردی چند تن از بزرگان ادبیّات و خوشنویسی را داشته، عمر خود را صرف تعلیم و تعلّم کرده، آثار متعدّدی در زمینۀ زندگی و آثار خوشنویسان نوشته، متون متعدّدی را کتابت کرده، زندگی درویشانه و زاهدانه­ای دارد، عمر را در قناعت و مناعت به سر برده و عشق و مهربانی ذاتی نسبت به همنوعان خود دارد. ولی کسب این همه محاسن و سجایا بدون همّت عالی و ممارست و ریاضت ممکن نمی­شود و برای هر کسی میسّر نیست.

نـه هر کـه چهـره برافروخت دلبری داند            نه هـر که آیـنـه سـازد سکـنـدری داند

نه هرکه طرف کله کج نهاد و تند نشست           کــلاه داری و آیــیــن ســروری دانــد

   استاد راهجیری مصداق اتمّ حیات طیّبه در فرهنگ دینی ماست و جایگاه بلند هنری و اجتماعی او گواه این مدّعاست. از درگاه الهی برای این هنرمند تندرستی و طول عمر خواهانم.

در اینجا بر خود فرض می­دانم از مدیر عامل محترم، مدیران و معاونان سازمان زیباسازی شهر تهران و همۀ همکارانم در این سازمان و موزه خوشنویسی سپاسگزاری کنم که اگر نبود حمایت و همدلی و همراهی این بزرگواران مراسمی از این دست در این برهه از زمان امکان پذیر نمی­شد.

همچنین از همه مهمانان گرامی که در این گرمای طاقت­فرسای قلب­الاسد در این محفل انس و مهربانی گرد آمده­اند تشکّر می­کنم. خاتمه سخنم بیتی از خواجۀ شیراز است:

قلم را آن زبان نبود که سرّ عشق گوید باز          ورای حدّ تقریر است شرح آرزومندی

پس از آن سیّد مجتبی موسوی معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران در خصوص تاریخچه موزه خوشنویسی ایران و فعّالیت های انجام شده پرداخت و اظهار امیدواری کرد با همکاری و همراهی جامعه خوشنویسی روز به روز بر رونق موزه افزوده شود و فعّالیت های آن استمرار یابد.

   سخنران بعدی این مراسم استاد کاوه تیموری از پژوهشگران صاحب نام عرصۀ خوشنویسی بود که پس از قرائت شعری در ستایش استاد علی راهجیری، در سخنرانی مبسوطی به تببین جایگاه هنری این استاد پیشکسوت پرداخت. وی به تشریح ویژگی های هنری آثار کتابتی و اهمّیت تألیفات استاد علی راهجیری پرداخت و پاره ای از خصوصیات اخلاقی این استاد بزرگ خوشنویسی را برشمرد.

   سخنران بعدی این مراسم دکتر محمّد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران بود. وی در سخنانی اظهار داشت: متأسّفانه رویکرد غالب ذی نفعان شهر اعمّ از مدیران و جامعه شهری مطالبه گری منافع شخصی به جای منفعت عمومی است. در گوشه و کنار این جامعه سرمایه‌هایی نظیر استاد راهجیری وجود دارند که همه دارایی‌شان را که عمر و هنرشان است، در راستای اعتلای تمدن ایران و ارتقا و بهبود کیفیت زندگی شهروندان و جامعه ایرانی صرف می‌کنند. وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان دهنده این واقعیت است که شهرسازی و معماری ما که به نوعی تبلور باورهای عمومی‌ این جامعه است، وضعیت خوبی ندارد یعنی در حال تهی شدن از مفهوم و معنا در دهه‌های اخیر بوده‌ایم. سالاری تأکید کرد: علی رغم اینکه کشور ما در تاریخ خود خلق آثار هنری ارزشمندی را دارد اما زمانی که می‌خواهیم در دوران معاصر نشانی‌ از خلق آثار فاخر بگیریم، می‌بینیم که خیلی کمند و باید برای مثال زدن به صدها سال پیش رجوع کنیم. وی توضیح داد: در فضای امروز کشور، اینکه چنین افراد و اشخاصی با چنین جهان بینی که سرتاسر مبتنی بر تعالی، انسانیت، معرفت، عزّت و تکریم هم نوعان است و زندگی خودشان را وقف کرده و باعث هویت بخشی به جامعه ایرانی می‌شوند، جای سپاس و ستایش دارد.
سالاری افزود: متاسفانه باید گفت که در جامعه شهری ما، مأموریت‌های مدیریت شهری به ویژه شهرسازی و معماری بیشتر از اینکه تحت تاثیر جولانگری سرمایه‌های اجتماعی و هنری باشد، تحت تأثیر سوداگری سوداگران قرار گرفته است. ریشه آن در خود جامعه و به دلیل نبود رویکردها و نگاه‌های متعالی در تمامی ‌ابعاد زندگی است. بنابراین از این منظر نکوداشت چنین سرمایه‌هایی ضرورت دارد. رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: به عنوان نماینده مردم تهران از سازمان زیباسازی شهر تهران و متولیان این حوزه تشکّر می‌کنم. واقعیت این است که تهران مانند سایر کلان شهرهای ایران طی دهه‌های اخیر بیشتر به جای توجه به حوزه‌های مفهومی‌ و معنایی، معطوف به جامعه شهری شده که امتیاز مدیران آن با ایجاد پروژه‌های کالبدی و سخت افزاری اندازه‌گیری می‌شود که البته در خیلی از جاها انحراف پیدا کرده و از حوزه‌های نرم افزاری و معنایی فاصله گرفته است. وی اضافه کرد: از نظر صاحب نظران این حوزه، رسالت مدیران شهری علاوه بر حوزه‌های عمرانی که اجتناب ناپذیر است باید بیشتر معطوف به حوزه‌های نرم افزاری باشد. حوزه‌های نرم افزاری یعنی ایجاد چنین پاتوق‌هایی که ذی فنعان این حوزه‌ها بدون هیچ چشم داشتی و صرفاً برای تکریم به سرمایه‌های شهر و کشورشان و با انگیزه در آن حضور یافته و تعاملات اجتماعی برقرار می‌کنند.

   سخنران بعدی این مراسم استاد علی اشرف صندوق آبادی قائم مقام انجمن خوشنویسان ایران بود. وی طی سخنانی اظهار داشت: ارزش‌گذاری به داشته‌های فرهنگی و هنری قدردانی از فرهنگ و هنر و قدردانی از داشته‌های ارزشمند فرهنگی و هنر ماست. وی با بیان این مطلب افزود: ارزش‌گذاری به داشته‌های فرهنگی و هنری خودمان به ویژه بزرگانی که چندین دهه در عرصه فرهنگ و هنر چه در حوزه آموزش، چه در حوزه کتابت کتب فرهنگی و چه در تحقیق و پژوهش تلاش کرده‌ و تاثیرگذار بوده‌اند، قدردانی از فرهنگ و هنر و قدردانی از داشته‌های ارزشمند فرهنگی و هنر ماست. این ارزش‌گذاری به فرهنگ و هنر است نه به یک استاد. ... استاد راهجیری به دلیل همت، فرهیختگی، نقش و تأثیرگذاری در فرهنگ ماندگار است. نام و اثر میرعماد بعد از بیش از 400 سال هنوز ماندگار بوده و آثار او تازگی دارد. صندوق آبادی با اشاره به اینکه این تأثیرگذاری بزرگان است که در فرهنگ و هنر جاودانه هستند. استاد صندوق آبادی افزود: برای اشاعه فرهنگ و اینکه جوانان الگوهایشان را درست انتخاب کنند، باید الگوهای ‌مان را به درستی به جامعه معرفی کنیم.

     قائم مقام انجمن خوشنویسان ایران درباره برگزاری نکوداشت استادان در موزه خوشنویسی ایران گفت: این حرکت یک اقدام ارزشمند فرهنگی و یک رخداد بسیار خجسته در این حوزه است. جا دارد که از سازمان زیباسازی شهر تهران، موزه خوشنویسی و همه کسانی که در این راه گامی ‌برداشتند، قدردانی کنم و تأکید داشته باشم که بیشتر و بهتر این بزرگان را تکریم کنیم. چراکه این تکریم، تکریم هنر است. وی در توصیف استاد علی راهجیری اظهار کرد: استاد راهجیری شخصیت و استاد ممتاز چند وجهی است. ایشان یکی از خوشنویسان تراز اول و تأثیرگذار کشور هستند. وی در حوزه تحقیق و پژوهش هم یکی از بهترین‌ها بوده و تلاش شش دهه ای او در این زمینه بسیار موثر بوده است. در حوزه دانش و کارشناسی خوشنویسی و ادبیات به دلیل اشراف بالا، دارای شخصیت ممتازی‌ هستند. صندوق آبادی اضافه کرد: استاد راهجیری در حوزه ادبیات بسیار مسلّط هستند. در حوزه قلم، نثر بسیار سنگین و مختص به خودشان را دارند و در حوزه اخلاق یکی از با اخلاق‌ترین استادان معاصر ایران هستند که تواضع، فروتنی، درویش مسلکی، ساده زیستی، شجاعت و انصاف را توأمان دارند.

آخرین سخنران این مراسم استاد علی راهجیری بود که طی سخنانی از برگزارکنندگان این مراسم سازمان زیباسازی شهر تهران و موزه خوشنویسی ایران تشکّر کرد و با بیان خاطراتی از زندگی حرفه ای خود همگان را به رعایت تقوا اخلاق دعوت کرد.

      در این مراسم همچنین آقایان دانش خوشرو (خواننده)، عرفان مهران مهر (نوازنده ویلون)، حسین عابدی (نوازنده تنبک) به اجرای موسیقی زنده پرداختند و کلیپ هایی از زندگی و آثار استاد علی راهجیری و نظرات استادان درباره وی ساختۀ مستندساز توانا آقای علی بهادری پخش شد.

   در پایان این مراسم لوح تقدیر و هدایایی از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران، انجمن خوشنویسان ایران و انجمن خوشنویسان تهران بزرگ به استاد راهجیری اهدا شد. از جملۀ هدایا لوح تقدیر دکتر پیروز حناچی شهردار محترم تهران و پرتره عکّاسی اثر استاد مهرداد اسکویی و پرتره نقاشی اثر استاد محسن ناصریان بود. در لوح تقدیر شهردار تهران چنین آمده بود:

هوالجمیل

هنرمندان بزرگ مایۀ رشد و تعالی فرهنگ و تمدّن ملّت­ها محسوب می­شوند و روح مهربانی و زیبایی را در کالبد هویّت ملّی می­دمند. ایران اسلامی در طیّ صدها سال هنرمندان بسیاری را در دامان هنرپرور و مهرآفرین خود پرورده است. هنرمندانی که با خلق آثار ارزشمند حیرت­افزای چشم جهانیان شده­اند و عظمت و رازآمیزی فرهنگ دیرسال ایران را به رخ آنان کشیده­اند. بزرگان عرصۀ خوشنویسی نیز با خلق آثار چشم­نواز و بی­بدیل سهم بسزایی در معرّفی فرهنگ و تمدّن ایران و انتقال دانش بشری داشته­اند و بدین نادره­کاری سزاوار ستایش و تحسین­اند.

جناب استاد علی راهجیری

این لوح به پاس چندین دهه حضور مستمر در عرصۀ آموزش خوشنویسی و خلق آثار ماندگار پژوهشی به شما اهدا می­گردد. عمر و عزّتتان پاینده باد.

پیروز حناچی

شهردار تهران

خواندن 1394 دفعه

طراحی، پیاده سازی و اجرا : نیک سافت