نشانی: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شریعتی نرسیده به خیابان حقوقی بن بست فولادوند پلاک 8
چهارشنبه, 26 تیر 1398 07:39

چهارمین نشست تخصّصی موزه خوشنویسی ایران برگزار شد

چهارمین نشست موزه تخصّصی موزه خوشنویسی ایران با عنوان «قدیم نویسان معاصر جریانی نوین در خوشنویسی معاصر» عصر سه شنبه 18 تیر 1398 برگزار شد. در این نشست جمعی از استادان و هنرپژوهان شرکت داشتند، استاد کاوه تیموری از پژوهشگران عرصه خوشنویسی به ایراد سخنرانی پرداخت.

   به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، استاد کاوه تیموری در این نشست به طرح موضوع پرداخت و اظهار داشت: تنوّع هندسی در خوشنویسان زیاد است، برای ارزیابی اثر خوشنویسی نباید به سراغ آثار شلخته برویم بلکه باید این کار بر مبنای بهترین اثر صورت بگیرد. وی ادامه داد: مخاطب امروز خوشنویسی مخاطب چشم و گوش بسته‌ای نیست و به همین دلیل مطالعه بر روی آثار اساتید گذشته باید همراه با نقد باشد. کار رهروی معاصر اساتید قدیمی ‌این است که ارزش زیباشناختی آثار گذشته را با ارزش‌های زیباشناختی معاصر پیوند دهد. تیموری تصریح کرد: قصه قدیم نویسی چهل سال زمینه دارد؛ یعنی با شیب ملایم و منطقی اتّفاق افتاده است. اما ویژگی‌های جریان قدیم نویسی معاصر در چند بند خلاصه می‌شود. این آثار به دلیل مهاجرت و تغییر گرایش شکل گرفته‌اند و برای درک آثار قدیم نویسان باید با تامل و درک انجام شود.

     این پژوهشگر با بیان اینکه هنر تغییر خط نیازمند شرایط خاص خود است، گفت: مواجهه با ظرفیت خوشنویسی قدما، به اندازه توانمندی هنرمند خوشنویسی است، تغییر و گرایش خط از شیوه‌ای به شیوه دیگر اتفاق نمی افتد مگر اینکه مدل ذهنی و ابزار تغییر کند. ... برکتی که نهضت قدیم نویسان داشته رها شدن خوشنویسی معاصر از سیطره خوشنویسان بزرگ بوده و این نکته مهمی‌ است. اگر ما به عنوان تحول به آن نگاه کنیم می‌بینیم هنر خوشنویسی توسعه یافته و افزایش تعداد هنرمندان صاحب صلاحیت اهمیت زیادی دارد.

   استاد تیموری توضیح داد: چون قدیم نویسان امروز ما ترکیب را بهتر از گذشته می‌نویسند ضمن رفع اشکالات، خلاءهای دوران میرعماد را نیز پر کرده‌اند و ما شاهد تولید آثاری هستیم که فراتر از آثار بزرگان خوشنویسی البته با این تفاوت که ایراد ترکیب هم در این خطا مرتفع شده است. ... تلاش نوجویانه خوشنویسان باعث شده تا جریان خوشنویسی ما از یکپارچگی و شبیه نویسی آزارهنده خارج شود و به شیوه‌های معاصر تنوع بخشیده و حس زیباشناختی مخاطب را رعایت کند. وی ادامه داد: این تنوع کمک کرده که گوناگونی شیوه‌ها و توجه به علایق و سلایق مخاطبان هنری جواب داده شود. امروز با آثاری روبرو هستیم که هم ظرفیت قدیمی ‌دارند و هم ظرفیت معاصر. ترکیب این دو خط مشی، باعث بوجود آمدن موارد جدید می‌شود. ... این کار قدیم نویسان بسیار ارزشمند است و اینها در سایه سار دو اصل شجاعت و پشتکار اتّفاق افتاده است. عبور از راه کم رهرو بدون داشتن آگاهی از اتفاقاتی که رخ خواهد داد به تولید آثار متفاوت منجر خواهد شد. این پژوهشگر هنری گفت: تقلید باعث تمام شدن کار نمی‌شود و این بخشی از فرایند کار است.

خواندن 728 دفعه

طراحی، پیاده سازی و اجرا : نیک سافت