نشانی: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شریعتی نرسیده به خیابان حقوقی بن بست فولادوند پلاک 8
یکشنبه, 23 تیر 1398 10:45

نمایشگاه خوشنویسان معاصر ایران در موزه خوشنویسی ایران آغاز به کار کرد.

نمایشگاه خوشنویسان معاصر ایران عصر روز 16 تیر ماه 1398 در موزه خوشنویسی ایران آغاز به کار کرد و آثار ده تن از استادان پیشکسوت خوشنویسی آقایان محمّد احصائی، عبّاس اخوین، غلامحسین امیرخانی، کیخسرو خروش، علی راهجیری، جلیل رسولی، محمّدحسین عطّارچیان، یدالله کابلی و جهانگیر نظام العلما در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت. در این مراسم که با حضور استادان پیشکسوت، رئیس و سه تن از اعضای شورای اسلامی شهر تهران و مدیرعامل و معاونان و مدیران سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار شد، جمع کثیری از هنرمندان و هنردوستان و هنرجویان شرکت داشتند. در ابتدای این مراسم دکتر هومن یوسفدهی مدیر موزه خوشنویسی ایران به حاضران خوش آمد گفت و به معرّفی استادان شرکت کننده در این نمایشگاه پرداخت. مدیر موزه خوشنویسی ایران اظهار نمود:

   در این روز فرخنده به شادباش آغاز به کار نمایشگاه گروهی خوشنویسان پیشکسوت معاصر گرد هم آمده ایم که واقعه ای نادر در تاریخ خوشنویسی ایران به شمار می­آید. در این نمایشگاه آثار خسروان خطۀ خط و دردانه های ده دریا گرد آورده­ایم تا در معرض دید هنرمندان و هنردوستان قرار دهیم. آثار این نمایشگاه حاصل آفرینش هنری و خلّاقیت و ابداع ده استاد بی­نظیر و نامدار حال و آینده است و همه ما به هم­روزگاری ایشان بر زمین و زمان فخر می فروشیم.

        سخنران بعدی آیین گشایش نمایشگاه خوشنویسان پیشکسوت معاصر دکتر برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران بود. او در این مراسم اظهار داشت: در بین هنرهای مختلف سابقه ایران در حوزه خوشنویسی سابقه‌ای بارز و چشمگیر است. بسیاری از آثار مربوط به هنرمندان ایران زینت بخش محافل، مجالس، موزه‌ها و گنجینه‌های هنری دنیا است. ... به همین دلیل ضرورت داشت که در تهران هم چنین فضایی فراهم شود. آن هم فضایی که به صورت تخصصی در اختیار اصحاب هنر بویژه خوشنویسان قرار بگیرد. دکتر ضرغامی ادامه داد: در طول یک سالی که از آغاز فعالیت موزه خوشنویسی می‌گذرد، سعی کرده‌ایم تا چراغ موزه هر روز فروزان تر از قبل شود و برای همین منظور هم برنامه‌های مختلفی را طراحی و اجرا کرده و در دستور کار داریم.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران با اشاره به برخی از برنامه‌های اجرا شده در این حوزه، تصریح کرد: برگزاری مراسم تقدیر و تجلیل از اساتید خوشنویسی استاد سلحشور، استاد اخوین و قبل از عید مراسم استاد امیرخوانی سلسله برنامه‌هایی بود که تا امروز به خوبی برگزار شده و مورد استقبال هم قرار گرفته است. وی تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم این برنامه‌ها را ادامه دهیم و موزه خوشنویسی را به محفل و پایگاهی برای خوشنویسان تبدیل کنیم. موزه خوشنویسی می‌تواند با حضور و همکاری اساتید و هنرمندان خوشنویسی رونق بگیرد تا دینی که نسبت به این هنر داریم را ادا کرده باشیم.

   مهندس محسن ‌هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران سخنران بعدی‌ این مراسم بود. وی در سخنان خود اظهار داشت: موضوع خط برای مردم ایران بسیار مهم است و خوشنویسی یکی از شاخصه‌های مهم هنر ایران نسبت به سایر کشورها محسوب می‌شود. ... اگر از این هنر مراقبت نکنیم و از دست برود، در واقع بخشی از تاریخ کشورمان را از بین برده‌ایم. به نظرم نه تنها مسئولان بلکه مردم باید نسبت به این مهم اهتمام بورزند. خانواده‌ها باید فرزندان خود را نسبت به خوشنویسی تشویق کرده و آنها را به این هنر علاقه مند کنند و نگذارند که فرزندانشان با خط بد وارد دانشگاه شوند. مهندس هاشمی‌ افزود: در مقابل کشورهای اسلامی‌ایرانی‌ها نسبت به خط اهمیت بیشتری می‌دهند و روش‌های مختلفی را برای نویسندگی داشته‌اند. رئیس شورای شهر ادامه داد: امیدوارم برگزاری نمایشگاه خوشنویسان پیشکسوت بتواند جوانان را به این هنر علاقه مند کند و در آینده شاهد جوانان خوش خط باشیم که شاگردان اساتید امروز هستند. وی با اشاره به راهکارهای توسعه هنر خوشنویسی گفت: برای اینکه هنر خوشنویسی در بین لایه‌های مختلف مردم و شهر گسترش یابد، باید از مدارس و آموزش دانش آموزان این کار را آغاز کنیم. ... در مدارس باید همانگونه که آموزش زبان خارجی و درس‌های دیگر مورد توجه قرار می‌گیرد هنر خوشنویسی هم مورد توجه قرار بگیرد. وی افزود: اساتید خوشنویسی باعث توسعه این هنر و افزایش دانشجو در این حرفه و هنر شده‌اند. خط و خطاطی در ایران اهمیت ویژه‌ای داشته و از دوران باستان این هنر به صورت بسیار جدّی مورد توجّه همه بویژه فرهیختگان قرار داشته است. وی ادامه داد: هنر خطاطی بویژه خط ایرانی همیشه سرآمد بوده و در زبان ایرانی از اهمیت خاصی برخوردار بوده البته خط عربی هم از آن بهره برده است. هاشمی ‌تصریح کرد: توسعه فضای مجازی و استفاده از رایانه باعث شد تا علاقه مندی دانش آموزان نسبت به این هنر کاهش یابد. البتّه در مدارس هم به درستی به اشاعه این هنر پرداخته نمی‌شود.
رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه توسعه هنر جزو وظایف ذاتی شهرداری تهران است، گفت: جا دارد شهرداری تهران، برای افزایش علاقه مندی دانش آموزان که آینده سازان کشور محسوب می‌شوند از اساتید خطاط بیشتر استفاده کرده و با تامین یارانه لازم و اختصاص آن به برگزاری کلاس‌های فوق العاده در مدارس، به توسعه هنر خوشنویسی کمک کند. وی تاکید کرد: هرچقدر علاقه مندی جوانان را به هنر خوشنویسی افزایش دهیم می‌توانیم آینده بهتری را برای این هنر متصور باشیم. مهندس هاشمی ‌با بیان اینکه خط خوش نماینده یک شخصیت خوب است و اثر خوبی هم در دیگران دارد. رئیس شورای شهر تهران گفت: کمیسیون فرهنگی و هنری شورای شهر تهران نیز علاقه خاصی به خطاط‌ها دارد و اخیرا هم برخی از خیابان‌ها و معابر به نام اساتید خوشنویسی نامگذاری شده است، ما این اقدام را ادامه خواهیم داد.

   دیگر سخنران این مراسم استاد میر احمد فلسفی از استادان نامدار خوشنویسی در دورۀ معاصر و از اعضای شورای تخصّصی موزه خوشنویسی ایران، ضمن تشکّر از برگزارکنندگان و شرکت کنندگان این مراسم، اظهار داشت: این نمایشگاه یک نمایشگاه 1700 ساله است. در ایران سابقه خوشنویسی به صورت مستند حداقل به دویست سال قبل از ظهور اسلام بر می گردد. ایرانیان ضمن اینکه در تولید و ابداع خطوط مختلف اسلامی از جمله انواع خط کوفی و خطوط ششگانه پیشقدم و از مؤثّرترین ملّت ها بودند، راه مشخّصی را هم برای خودشان انتخاب کردند تا متفاوت از دیگر ملّت های اسلامی خط منحصر به فرد داشته باشند.. وی افزود: در بسیاری از کشورهای عربی خط نستعلیق را خط فارسی می شناسند. ... اهمّیت خط برای ایرانیان نیاز به بازگویی ندارد و در مجالس و محافل خارج از کشور می بینیم که حضور فرهنگ خوشنویسی در بین مردم کشورهای اسلامی به هیچ وجه قابل مقایسه با مردم ایران نیست. استاد فلسفی در ادامه اظهار داشت: خوشحالیم که موزه خوشنویسی تأسیس شده امّا معتقدیم که این نخستین قدم برای اصیل ترین و مهمترین هنر اسلامی در جهت تقویت، احیا و ترویج آن است. امیدواریم که مسئولان در این مورد توجّه لازم را داشته باشند.

دکتر حمیدرضا قلیچ خانی استاد خوشنویسی و پژوهشگر صاحب نام و عضو شورای تخصّصی موزه خوشنویسی ایران، دیگر سخنران این مراسم بود. وی یادآور شد: چهار سال پیش، راه اندازی موزه در دستور کار قرار گرفت و شورایی تشکیل و از سال 94 ساختمان فولادوند تهیه و مرمت و گنجینه‌ای برای حفظ آثار در آن فراهم شد.
وی تصریح کرد: در سال 96 موزه افتتاح و کار خودش را آغاز کرد و خوشحالیم که توانست با وجود مشکلات مالی در کنار برگزاری این نمایشگاه مراسم‌های نکوداشت را هم برگزار کند. عضو شورای تخصصی انجمن خوشنویسی با بیان اینکه بزرگداشت‌ها هم با هدف عملکرد فراجناحی انجام شده است، ادامه داد: در هفته‌های گذشته مراسم نکوداشت استاد محمد سلحشور، عباس اخوین و غلامحسین امیرخانی برگزار شد و در هفته‌های آینده هم شاهد برگزاری مراسم نکوداشت اساتید جلیل القدر: راهجیری، عطارچیان و خروش خواهیم بود. وی گفت: فعالیت دیگری که از سوی موزه انجام می‌شود نشست‌های ماهانه‌ای است که در آن درباره خطوط مختلف بحث و بررسی صورت می‌گیرد و علاقه مندان می‌توانند در آن حضور یابند.

   پس از پایان این مراسم، با حضور مهمانان حاضر تالار نمایش آثار افتتاح شد و شرکت کنندگان این مراسم آثار استادان مورد بازدید قرار دادند. قابل به ذکر است این نمایشگاه تا 31 تیر برپا خواهد بود و از ساعت 9 صبح تا 4 عصر آماده بازدید مراجعان است.

خواندن 1211 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 تیر 1398 07:55

طراحی، پیاده سازی و اجرا : نیک سافت