نشانی: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شریعتی نرسیده به خیابان حقوقی بن بست فولادوند پلاک 8
پنج شنبه, 13 تیر 1398 06:44

مراسم نکوداشت استاد محمّد سلحشور در موزه خوشنویسی ایران برگزار شد.

در این مراسم که عصر روز یکشنبه 10 تیر 1398 برگزار شد، جمع کثیری از استادان و هنرمندان و هنردوستان شرکت داشتند. در این مراسم دکتر احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، خانم دکتر حاجوی شهردار منطقه 7 تهران، دکتر برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران و جمعی از مدیران و معاونین شهرداری منطقه 7 و سازمان زیباسازی و استادان برجسته خوشنویسی، دکتر محمّدحسین ساکت نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در انجمن خوشنویسان ایران و جمعی از استادان و اعضای شورای راهبردی این انجمن حضور داشتند. مراسم پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و در ابتدا دکتر هومن یوسفدهی مدیر موزه خوشنویسی ایران به عنوان میزبان مراسم، خطابه زیر ایراد نمود.

بسم­الله الرّحمن الرّحیم            هست کلید در گنج حکیم

پیش از هر چیز خدمت آقایان و بانوان هنرمند و هنردوست حاضر در جلسه خوشم می گویم و به سائقۀ میزبانی چند کلمه­ای مصدّع اوقات شریف می­شوم.

   هنر مایۀ پیوند انسان با زببایی­ها و زیبای کلّ است و در عالی­ترین درجۀ خود نسبتی با خداوند دارد و توفیق بندگان در آفرینش هنری هم بی­شک عنایت الهی است. استادان خوشنویس نیز همیشه از این عنایت خداوند لوح و قلم بهره­مند بوده­اند و از این رو به یاری ذوق و استعداد خداداد و همّت و ممارست خود قرن­هاست نی قلم را نیشکر ساخته و شهد و شکر به کام تماشائیان ریخته­اند. بر ذمّۀ ماست که این حُسن­آفرینان را قدر بدانیم و بر صدر نشانیم که شکرانه بهره­مندی از آفرینش­های هنری آنان است و وظیفه ماست که آنان را بیش از پیش به جامعه و بخصوص جوانان بشناسانیم که در این روزگار سخت بدان محتاج­اند و گرنه ساحت این بزرگان از هرگونه تعظیم و تکریم مبرّاست.

   و حمداً ثمّ حمداً ثمّ حمداً که بار دیگر سعادت با ما یار شد و توفیق یافتیم تا مراسم نکوداشت بزرگی دیگر از بزرگان ملک خط را در موزه خوشنویسی ایران برگزار کنیم. شیخ­الکتّاب روزگار ما، شورآفرین قلم استاد محمّد سلحشور که هفتاد سال از زندگی پربار خود را صرف کتابت متون ارزشمند فارسی و آفرینش قطعات زیبای هنری نمود. جمع خلق نیکو و خلّاقیت هنری از ایشان انسانی با خصایص ویژه و ارجمند ساخته است. کثرت آثار هنری گواه صادق برای همّت بلند و تلاش بسیار ایشان است. دیر زیاد این بزرگوار خداوند که آوازه­اش به سلم و صلح جهانگیر است و مصداق ستایش حضرت سنایی در حق خواجه محمّد نامی از بزرگان آن روزگار:

کلک و گفتار تو پیرایۀ فضل است و محل           لفظ و دیدار تو سرمایۀ سمع است و بصر

بشارت باد بر هنرمندان و هنردوستان که به یاری حق تعالی در نیمه دوم تیر ماه سال جاری نمایشگاه خوشنویسان پیشکسوت معاصر در همین موزه برگزار خواهد شد و ان شاء الله در ماه­های آتی هم نکوداشت بزرگانی دیگر از خطّۀ خط برگزار می­شود.

   از حضور یکایک شما مهمانان فرهنگ­دوست و هنرپرور حاضر سپاسگزارم و تشکّر ویژه خود را از مدیران و معاونان و همکاران شهرداری تهران و شهرداری­های مناطق، شهردار محترم منطقه 7 تهران، مدیرعامل محترم و معاون فرهنگی سازمان زیباسازی شهر تهران، شورای تخصّصی موزه خوشنویسی ایران و همه همکاران گرامی که در برگزاری هرچه بهتر این مراسم سهیم و شریک بودند، ابراز می­دارم و سخن را با بیتی از سلمان ساوجی به پایان می­برم:

ما چون قلم نخواهیم از دوست سرکشیدن       از دوست یک اشارت از ما به سر دویدن

   سپس استاد یدالله کابلی از استادان پیشکسوت خوشنویسی ایران به ایراد سخنرانی پرداخت. استاد کابلی سخنان خود را با بیان سابقه آشنایی خود با استاد سلحشور آغاز کرد و اظهار داشت: سال 1348 زمانی که یک محصّل دبیرستانی بودم در مسابقات قهرمانی دانش آموزی رامسر با استاد سلحشور آشنا شدم و حالا پنجاه سال است به عنوان شاگرد و همراه در کنار استاد سلحشور حضور دارم. وی ادامه داد: مقوله هنر در هر رشته‌ای ودیعه الهی محسوب می‌شود؛ به‌ویژه هنر خوشنویسی که هنری معنوی و معنایی بوده و نقش بسیار ارزشمندی در توسعه و تحکیم فرهنگ و تمدن ایران چه در گذشته و چه در عصر حاضر داشته است. استاد کابلی با اشاره به اهمیت برپایی موزه خوشنویسان ایران، افزود: این موزه‌ باعث فخر و مباهات و نشان دهنده دوران شکوهمند و تابناک این هنر است و نام ایران و ایرانی را در عرصه تمدن و فرهنگ جهان مطرح می‌کند. به گفتۀ این استاد برجسته خوشنویسی: اگر امروز در آیین نکوداشت می‌خواهیم از استاد سلحشور تقدیر کنیم باید بدانیم که می‌خواهیم از یکی از چهره‌های درخشان میراث دار این هنر تقدیر کنیم. بی تردید نام استاد محمّد سلحشور در طول هفتاد سالی که برای ترویج هنر خوشنویسی در انجمن خوشنویسان ایران حضور داشتند، برای ما به عنوان یک چهره ارزشمند و نامی‌ بلندآوازه مطرح است. وی تصریح کرد: استاد سلحشور در کنار تربیت شاگرد، 33 هزار بیت کتابت و هزاران اثر خوشنویسی خلق کرده‌اند و هر زمانیکه به آثار ایشان نگاه کنیم سیر تعالی طلبی را می‌بینیم. آثار کتابت ایشان نقش مهمی‌ در اشاعه کتابت دوران معاصر ایفا کرده است. استاد کابلی افزود: می‌دانیم که انسان همواره در کنار کار و کوشش در تلاش است تا به رسمی ‌جاودانه بیندیشد. بی تردید در دنیای هنر این کوشش، کوششی است که نقش سترگی در تعالی اندیشه هنرمند ایفا می‌کند و استاد سلحشور به موازات همه کوشش‌هایی که در عرصه خوشنویسی داشته‌اند، انسانی نیک نفس و خوش محضر بوده است.

   در ادامه این مراسم دکتر احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: در جامعه امروز بیش از هر دوران دیگری به هنر و فرهنگ نیاز داریم و برگزاری آیین های نکوداشت می­تواند این نیازها را التیام بخشد. وی با اشاره به اینکه در نوشتارهای بسیار قدیمی‌ حتی در نخستین کتابت قرآن و تاریخچه خط کوفی می‌توان به دنبال نشانه‌هایی از خط ایرانی بود، افزود: با توجه به ویژگی‌هایی که در خط و خوشنویسی نستعلیق ایرانی وجود دارد، می‌توان نشانه‌هایی را در تاریخ پیدا کرد و دید که این سنت فرهنگی ایران در کوفه که پایگاه دوستداران حضرت علی(ع) بوده و ایرانی‌ها در آنجا حضور داشتند، استمرار پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه این ساختارها در ثبت اسناد و در هر شکلی ادامه یافت، افزود: بنابراین تأثیر این خط را می‌توان در ایام مختلف دید، ضمن اینکه پس از آن این خط در بنا، ستون‌ها و شکل‌های دیگر هنری وارد ‌شد. خط کوفی هم که اسباب زینت بوده بعدها نقطه دار، شکل، رنگ و حرکت‌های اسلیمی‌ می‌گیرد که نشان دهنده ظرفیت خط ایرانی است. مسجدجامعی تأکید کرد: زمانی که از خط استاد محمّد سلحشور حرف می‌زنیم، یعنی از تجربه ای طولانی‌ صحبت می‌کنیم که تجربه نسل‌ ها را در خودش خلاصه کرده و یک سطر نوشته ایشان، چکیده‌ای از تاریخ شکل‌گیری خط را نشان می‌دهد. این عضو شورای شهر تهران، افزود: از این جهت حفظ حرمت خط و خوشنویسی به نوعی دفاع از فرهنگ، تاریخ و آیین این سرزمین محسوب می‌شود و خوشحالم که پایه موزه خوشنویسان گذاشته شده است. وی ادامه داد: حضور گسترده دوستداران هنر در آیین نکوداشت استاد سلحشور نشان دهنده فتوّت استاد است. امیدوارم این مراسم‌ها همچنان ادامه یابد تا محفلی برای بزرگداشت هنرمندان اهل قلم و حتی دیگر هنرمندان باشد. در جامعه امروز بیش از هر دوران دیگری به هنر و فرهنگ نیاز داریم.

   در ادامه این مراسم استاد کرمعلی شیرازی از استادان صاحب نام عرصه خوشنویسی در جایگاه سخنرانی حاضر شد و معرّفی اخلاق و آثار استاد سلحشور پرداخت. استاد شیرازی سخنان خود را چنین آغاز کرد: پنجاهسال پیش در روستای زادگاهم آب سرد استان فارس، کتاب‌های درسی همگی بجز کتاب جغرافیا که رنگی بود، سیاه و سفید بودند. آن کتاب رنگی به خط استاد سلحشور مزیّن بود و شاید اوّلین بار چشم من با خط استاد در آنجا آشنا شد. وی ادامه داد: استاد سلحشور شاگرد استادان بزرگی چون کاوه و زرین خط بود و ویژگی‌های اخلاقی این بزرگان هم همیشه در منش ایشان به خوبی آشکار است. استاد شیرازی با اشاره به حضور استاد سلحشور در انجمن خوشنویسان، گفت: استاد سلحشور از طریق یک آتلیه امرار معاش می‌کرد و از لحاظ مالی بی نیاز بودند. از این رو حضور ایشان در انجمن خوشنویسان ایران حضوری همراه با عشق بود نه نیاز. این استاد خوشنویسی اضافه کرد: حضور استاد در سالیان متمادی در انجمن خوشنویسان بدون دریافت هرگونه وجهی به عنوان رئیس و عضو شورای عالی و عضو هیات ارزش یابی بوده و هنوز هم همین روش هم ادامه دارد. وی با بیان اینکه استاد سلحشور اهمیت ویژه‌ای برای جوان‌ها قائل است، تاکید کرد: استاد سلحشور کتاب‌هایی را به جوان‌های هنرمند سفارش می‌دهد و همواره بر پشتیبانی از جوانان تاکید دارد تا این افراد بتوانند به هنرمندان حرفه‌ای تبدیل شوند.
شیرازی تاکید کرد: نه خود انجمن خوشنویسان توان چنین کاری را داشت نه بخش دولتی در این زمینه فعالیتی می‌کند اما استاد سلحشور به تنهایی در این راه قدم برداشت. این استاد خوشنویسی اضافه کرد: پشتکار استاد سلحشور مثال زدنی است، هنوز هم استاد با وجود سن بالا در تکاپوی انجام کارهای هنری و همچنین کارهای انجمن است. به نظرم نظم زندگی گمشده امروز در بین نسل‌های جدید ناشی از بی توجهی به بزرگان هنر و فرهنگ است. وی تأکید کرد: یکی از ویژگی‌های مهم استاد سلحشور عملکرد فراجناحی ایشان است، تاکنون ندیده‌ام در جشنواره‌ هایی که ایشان داور آن بوده، به سمت کسی کششی داشته باشد و همیشه براساس عدالت برخورد کرده‌اند.

   سخنران بعدی این مراسم استاد امیر احمد فلسفی از استادان برجسته خوشنویسی و عضو شورای تخصّصی موزه خوشنویسی ایران بود. وی با بیان اینکه صحبت کردن درباره استاد محمدسلحشور هم سخت است و هم آسان، ادامه داد: ایشان هفتاد سال در عرصه هنر تلاش کرده‌اند و نمی‌توان همه اتّفاقات این سال‌ها را در چند جمله بیان کرد. وی ادامه داد: نباید کسانی که در عرصه ارتقای هنر کشور تلاش کرده‌اند، فراموش کنیم. اگر این هنرمندان نبودند، امروز هنر حال و روز دیگری داشت. احترام و ارزش گذاری هنر هنرمندان نیاز اصلی برای تداوم فرهنگ کشور است. استاد فلسفی افزود: استاد سلحشور این فرصت را داشته‌اند که در حضور اساتید بزرگی چون مرحوم استاد حسن زرین خط، علی اکبر کاوه و مرحوم استاد سید حسین میرخانی حضور داشته و از آنها هنر بیاموزند. همین امر سبب شد غیر از تلاشی که استاد داشتند حلاوتی در خط ایشان به‌ وجود بیاید که هر کارشناسی بتواند خط استاد سلحشور را بشناسد. ایشان از 22 سالگی کار حرفه‌ای خوشنویسی و کتابت را در زمینه چاپ و عرضه عمومی ‌شروع کرد. این بدین معناست که کار ایشان به قدری قابل قبول بوده که در جوانی کتاب‌های درسی را در کنار اساتید بزرگ زمانه، به ایشان هم سفارش می‌دادند. وی تصریح کرد: نسلی که بیش از شصت سال دارند خط استاد سلحشور را در کتاب‌های درسی به خوبی می‌شناسند. دیدن آثار این استاد در هنرمندان آثار مثبتی را به همراه دارد که می‌تواند برای همه ما چراغ راه باشد. استاد فلسفی گفت: امیدوارم استاد سلحشور آثار فاخر خود را به زودی در اختیار دیگران قرار دهد تا همه ببینند که در دهه‌های گذشته چه اقداماتی را برای ارتقای هنر انجام داده‌ است. این استاد خوشنویسی با تأکید بر اینکه اساتید امروز هنر خوشنویسی باید به هنر اصیل توجّه داشته باشند، اظهارکرد: امروز مدارک استادی زیادی صادر شده و من توصیه می‌کنم این استادان آثار امروز را با آثار استاد در آن سال‌ها مقایسه کنند تا ببینند که اثر خوشنویسی استاد سلحشور در چه سطح و حدّی قرار دارد.

   در خلال این مراسم باشکوه کلیپ هایی درباره زندگی ، آثار و نظرات استادان درباره ایشان پخش شد و هنرمندان آقایان یوسف وند و پوریا خاکپور به اجرای موسیقی زنده پرداختند. پس از آن مراسم اعطای لوح تقدیر دکتر پیروز حناچی شهردار محترم تهران و تقدیم هدایا برگزار شد و از پرتره عکّاسی اثر استاد مهرداد اسکویی و پرتره نقّاشی اثر استاد محسن ناصریان رونمایی شد. متن لوح تقدیر شهردار تهران به شرح زیر قرائت شد:

هوالجمیل

فرهنگ ایران اسلامی در طول سده­های متمادی در پرتو آفرینش دانشمندان و هنرمندان فرهیخته و توانا بالیده است؛ بزرگانی که آسمان علم و هنر را با آثار گرانقدر خود نورباران کرده­اند. استادان خوشنویسی در این عرصه جایگاه ویژه­ای داشته و دارند و با کلک خیال­انگیز و دلنشین خود به خلق آثار ماندگار پرداخته و شکوه هنر ایران را به رخ جهانیان کشیده­اند. هزاران آفرین بر چشمِ تیزبین و زیبایی­گزین و دستِ نادره­کار و بدیع­نگار این بزرگان باد!

جناب استاد محمّد سلحشور

این لوح به پاس هفتاد سال آفرینش هنری و حضور مستمر جناب عالی در عرصۀ آموزش و ترویج هنر خوشنویسی به شما اهدا می­گردد. چراغ عمر و هنرتان چون همیشه فروزان باد.

                                                                                               پیروز حناچی

                                                         شهردار تهران

 

خواندن 776 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 13 تیر 1398 08:25

طراحی، پیاده سازی و اجرا : نیک سافت