نشانی: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شریعتی نرسیده به خیابان حقوقی بن بست فولادوند پلاک 8
دوشنبه, 09 ارديبهشت 1398 08:51

سخنان مدیر موزه خوشنویسی ایران در مراسم نکوداشت استاد اخوین

به نام خداوند جان­آفــریـن                 حکیم سخن در زبان آفرین

خوشنویسی ایرانی یکی از ارزشمندترین مواریث نیاکان هنرمند و هنرشناس و هنردوست ماست و قرن­هاست کام ایرانیان به شیرین­کاری استادان چیره­دست این هنر متعالی شکرین است؛ نیکورقمانی که خامه بر میدان کاغذ راندند و انواع خطوط را به کمال رساندند. در این میان ساقیان خوش­دست خمخانۀ نستعلیق چه شراب­های معنوی پیمودند و چه کام­ها تازه کردند و چه مستی­ها فزودند: میر علی تبریزی، مالک دیلمی، شاه محمود نیشابوری، عبدی نیشابوری، سلطان­علی مشهدی، عبدالجبّار اصفهانی، عبدالغفّار تبریزی، باباشاه اصفهانی، میرعلی هروی، میر عماد قزوینی، حسن خان شاملو، ابوتراب اصفهانی، عبدالرّشید دیلمی، علیرضا عبّاسی، نورای لاهیجی، فضل­الله ساوجی، میرزا غلامرضا اصفهانی، وصال شیرازی و فرزندانش، مهدی شریف شیرازی، محمّدابراهیم تهرانی، میر سیّدعلی تهرانی، محمّدکاظم تهرانی، عمادالکتّاب سیفی قزوینی، محمّدرضا کلهر و ده­ها خوشنویس زبردست و نادره­کار دیگر. در روزگار ما نیز استادان نامداری آسمان نستعلیق را نورباران کرده­اند و مشّاطه­گر جمال خط شده­اند که هر یک مایۀ مباهات ایران­زمین ­اند و از بیم ترک نامی، نامشان برنمی­شمارم.

   امروز مفتخریم که مراسم نکوداشت خورشید درخشان دیگری از کهکشان هنر را در موزه خوشنویسی ایران برگزار می­کنیم، فخر قلم استاد عبّاس اخوین که شصت سال از عمر پُربار خویش را به سائقۀ استعداد خداداد صَرف خلق آثار فاخر هنری و کشف استعدادها و آموزش هنرآموزان کرده­اند. همین محفل بشکوه شاهد عادل جایگاه رفیع استاد اخوین در میان هنرمندان و استادان خوشنویسی ایران است. بی­شک مقام بلند این رادمرد فرزانه و محتشم را سخنرانان دانشمند این مراسم نیکوتر و رساتر از من بازخواهند گفت و این مهم را بدیشان وامی­گذارم و به زمزمۀ بیتی از امیر معزّی شاعر نامدار اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم بسنده می­کنم که گویی در وصف ایشان سروده است:

سِحرِ صِرف و مُشکِ ناب و لؤلؤ مکنون به هم         هـر سه هـنـگـام کتـابـت زیـر اقــلام آورد

در اینجا این مژده را به مهمانان گرامی و جامعه هنری کشور می­دهم که به خواست پروردگار برگزاری مراسم نکوداشت قلّه­های خوشنویسی ایران با حمایت و هدایت مدیرعامل محترم سازمان زیباسازی شهر تهران در این موزه ادامه خواهد یافت.

   از حضور گرم و صمیمانه شما استادان و هنرجویان و هنردوستان گرامی و دیگر مهمانان ارجمند بویژه اعضای محترم شورای شهر تهران، دکتر سیّد مجتبی حسینی معاون محترم فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران و معاونان محترم شهرداری تهران و شهرداری­های مناطق سپاسگزاری می­کنم.

   در پایان از مدیرعامل محترم و مدیران و معاونان محترم سازمان زیباسازی شهر تهران و همه همکاران گرامی­ام در این سازمان و موزه خوشنویسی ایران، شورای تخصّصی موزه و جناب آقای کاوه اخوین فرزند خلف و شایسته استاد اخوین که در برگزاری هرچه باشکوه­تر این مراسم سهیم بوده­اند، سپاسگزاری می­کنم و برای همگی آرزوی توفیق روزافزون دارم. سخن را با بیتی از اشرف مازندرانی شاعر و خوشنویس عصر صفوی به پایان می­برم:

ز نستعلیق­گو یاقـوتِ لب ریحان­خطی دارم                      کز انگشت شهادت می­کشد خط بر غبار من

خواندن 1023 دفعه

طراحی، پیاده سازی و اجرا : نیک سافت