نشانی: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شریعتی نرسیده به خیابان حقوقی بن بست فولادوند پلاک 8
دوشنبه, 09 ارديبهشت 1398 08:45

نکوداشت استاد عبّاس اخوین در موزه خوشنویسی ایران برگزار شد

   مراسم نکوداشت استاد عبّاس اخوین عصر روز یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 با حضور جمع کثیری از استادان صاحب نام و هنرمندان و هنرجویان و علاقه مندان در موزه خوشنویسی ایران برگزار شد. در این مراسم دکتر احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، سید مجتبی حسین معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، سیّد مجتبی موسوی معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان و چند تن از اعضای شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران حضور داشتند. مراسم پس از قرائت قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. در این مراسم نماهنگ هایی درباره آثار و زندگی استاد اخوین، سخنان چند تن از استادان خوشنویسی درباره ایشان و ... پخش شد.

   در ابتدای این مراسم دکتر برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: خوشحالیم که امروز در حال برگزاری دومین مراسم نکوداشت خوشنویسان معاصر کشور هستیم. وی ضمن خیرمقدم به دکتر مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، اظهار داشت: بدون تردید بسیاری از فعالیت های فرهنگی و هنری شهر تهران که امروزه سامان گرفته، نتیجه حضور، توجّه و پیگیرهای ایشان در جایگاه های مختلف فرهنگی و هنری بوده است و افتتاح موزه خوشنویسی ایران نیز بر اساس پیگیری و اهتمام دکتر مسجدجامعی بوده است و حضور وی می تواند فعالیت های بیشتری را در حوزه فرهنگ و هنر کشور رقم بزند. مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران افزود: ساختمان موزه خوشنویسی نیز جزو یکی از خانه های تاریخی تهران است و امیدوارم با توجه بیشتر مدیریت موزه، شاهد برگزاری بیشتر و باشکوه تر برنامه هایی از این دست در موزه خوشنویسی ایران باشیم. وی با اشاره به برگزاری ‌مراسم نکوداشت استاد غلامحسین امیرخانی در سال گذشته، گفت: امروز شاهد برگزاری مراسم نکوداشت استاد اخوین هستیم و این مراسم به پاس تجلیل از زحمات این استاد بزرگوار برپا شده است. استاد اخوین حق معلمی بر گردن هنر خوشنویسی این ‌کشور دارد و توانسته با ویژگی های فوق العاده در این حوزه شاگردان با اخلاقی تربیت کند. دکتر ضرغامی با اشاره به نزدیکی روز معلم، افزود: استاد اخوین هر ویژگیی را که یک معلم باید داشته باشد، از نظر اخلاق و رفتار دارد. یکی از ویژگی های استاد اولویت دادن به حوزه آموزش و تربیت شاگردان با اخلاق در حوزه خوشنویسی است و امیدوارم شاگردان استاد بتوانند همانند وی در حوزه خوشنویسی خوش بدرخشند. مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه سازمان های مختلفی در شهرداری تهران در حوزه فرهنگ و هنر فعالیت می کنند، بیان‌ کرد: سازمان زیباسازی یکی از سازمان هایی است که با برگزاری مراسم های مختلف در حوزه فرهنگ‌و هنر اقداماتی انجام داده است که با استعانت از خداوند متعال و با جدیت تمام همکاران تداوم خواهد یافت.

دکتر هومن یوسفدهی مدیر موزه خوشنویسی ایران ضمن خوشامدگویی به مهمانان حاضر به بیان جایگاه خوشنویسان بویژه استادان نستعلیق در هنر ایران پرداخت. وی اظهار داشت: خوشنویسی ایرانی یکی از ارزشمندترین مواریث نیاکان هنرمند و هنرشناس و هنردوست ماست و قرن­هاست کام ایرانیان به شیرین­کاری استادان چیره­دست این هنر متعالی شکرین است؛ نیکورقمانی که خامه بر میدان کاغذ راندند و انواع خطوط را به کمال رساندند. وی سپس افزود: همین محفل بشکوه شاهد عادل جایگاه رفیع استاد اخوین در میان هنرمندان و استادان خوشنویسی ایران است. وی در پایان از حمایت های مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران و مدیران و معاونان و کارکنان این سازمان و نیز اعضای شورای تخصّصی و کارکنان موزه قدردانی کرد.

استاد محمدصادق احدپور از استادان خوشنویسی و از سخنرانان این مراسم در خصوص هنر خوشنویسی و جایگاه و منش استاد اخوین بیاناتی ایراد کرد. استاد احدپور اظهار داشت: اشتیاق و علاقه زیادی نسبت به مکتب و شیوه استاد اخوین در جامعه خوشنویسی وجود دارد. وی افزود: یکی از کارهای ارزشمند خوشنویسان کشور، دعوت مردم به زیبایی هاست. در خوشنویسی همه افراد در همان آغاز می توانند ایراد کار خود را مشاهده و برای بهتر شدن اثر کارهای بهتری انجام دهند. استاد احدپور با بیان اینکه خوشنویسان برای دستیابی به حد کمال خوشنویسی، همیشه به دنبال رشد بهتر و زیباتر شدن آثار خود هستند، بیان کرد: اینکه خط می نویسم و خود را در معرض نقد قرار می دهیم، نشان می دهد که خوشنویسی یک امر باطنی و عرفانی است. معتقدم در خوشنویسی موضوع جستجوی خود فرد وجود دارد. به گفته وی اندکی از مسیر خوشنویسی مربوط به کسانی است که به عنوان راهنما و معلم فعالیت می کنند. استاد همیشه با آموزش شاگرد او را با خود آشنا می کند و همین اتفاق باعث به وجود آمدن یک جریان زیبا می شود.

   سخنران بعدی این مراسم دکتر حمیدرضا قلیچ خانی از اعضای شورای تخصصی موزه خوشنویسی ایران بود. به گفتۀ دکتر قلیچ خانی: در سال گذشته اعضای شورای تخصصی موزه پیشنهاد برگزاری مراسم نکوداشت استاد اخوین را مطرح کردند، ولی استاد راضی به برگزاری چنین مراسمی نبودند. اما با تلاش فراوان سازمان زیباسازی امروز شاهد برگزاری چنین مراسمی در موزه خوشنویسی ایران هستیم. دکتر قلیچ خانی با بیان اینکه از زمان به وجود آمدن خط نستعلیق، این خط همیشه با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است، افزود: این خط در دوره صفوی به اوج خود رسید و امروزه همگان آن سبک و سیاق را می پسندند. وی با بیان اینکه در دوره قاجار خوشنویسان به عصر طلایی خود بازگشتند، یادآور شد: این اتّفاق در ادبیّات هم افتاد و ما شاهد بازگشت ادبیات به سبک سعدی، حافظ، فردوسی و ... هستیم. عضو شورای تخصصی موزه خوشنویسی ایران با بیان اینکه در حوزه خوشنویسی استادان نستعلیق بیشتر دنباله رو خط میرعماد قزوینی هستند، افزود: بسیاری از هنرمندان نیز به سبک خوشنویسان قاجار و دیگران گرایش پیدا کرده اند، اما خط استاد اخوین یک سبک شخصی است. قلیچ خانی در ادامه با تأکید بر اینکه سبک کار استاد اخوین مشخّص، پاکیزه و دقیق است، گفت: بسیاری از علاقه‌مندان و هنرمندان معتقدند که آثار استاد اخوین اثر انگشت ایشان را دارد و به راحتی قابل تشخیص است. دکتر قلیچ خانی در ادامه غزلی از دکتر احسان الله شکراللهی، مدیر مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی ایران در دهلی، را که در ستایش استاد اخوین سروده شده بود، قرائت کرد.

   دکتر احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران دیگر سخنران این مراسم بود. دکتر مسجد جامعی به بیان اهمیّت و جایگاه هنر خوشنویسی و مقام استاد اخوین در هنر ایران به ایراد سخنرانی پرداخت.

   در ادامه این مراسم برنامه زنده موسیقی سنّتی اجرا شد. اجرای موسیقی این مراسم را آقایان سیّد محسن حسینی (آواز)، احسان عبایی (نوازنده تار) و مهدی رنگین کمان (نوازنده تنبک) بر عهده داشتند.

در پایان لوح قدردانی دکتر پیروز حناچی شهردار تهران و هدایایی از طرف سازمان زیباسازی شهر تهران و شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران به استاد عبّاس اخوین تقدیم شد. در لوح اهدایی شهردار تهران چنین آمده است:

   « به نام خداوند زیبایی آفرین. فرهنگ و هنر ایران اسلامی صدها سال است که در پرتو هوشمندی و نوآوری نخبگان و هنرمندان این سرزمین بالیده و چون مهر تابنده بر تمدّن بشری پرتوافشان است. در این میان نادره کاران عرصۀ خوشنویسی با دست و قلم توانای خود فرهنگ و هنر مام میهن را جلوه و شکوهی دیگر بخشیده اند و بینندگان این تماشاگه پر رمز و راز را به شگفتی واداشته اند. استاد عبّاس اخوین این لوح به پاس چند دهه آفرینش هنری و تلاش برای آموزش و اعتلای هنر خوشنویسی به شما تقدیم می گردد. عمر و عزّتتان افزون باد. دکتر پیروز حناچی شهردار تهران».

خواندن 865 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 09 ارديبهشت 1398 08:55

طراحی، پیاده سازی و اجرا : نیک سافت